NALAGANJE

Vnesite besedilo za iskanje

24 osupljivih sakralnih arhitektur, zlitih z naravo

24 osupljivih sakralnih arhitektur, zlitih z naravo

Deli

Visijo s strmih gorskih pobočij, se dvigujejo nad krošnje gozdov ali so vklesani v kamen. Gre za arhitekturne mojstrovine, kjer se duhovnost harmonično prepleta z naravo.

Človeška želja po ustvarjanju krajev za duhovnost in čaščenje je skozi zgodovino rodila nekatere najveličastnejše arhitekturne dosežke. Od zgodovinskih ikon, kot so piramide v Gizi in Partenon, simbol atenske Akropole, do sodobnih čudes, kot sta Lotosov tempelj v New Delhiju in Sinagoga jubileja v Pragi, so ljudje znova dokazovali, kako mojstrsko lahko združijo umetnost, duhovnost in graditeljsko inovativnost pri ustvarjanju prostorov, posvečenih povezovanju z višjimi silami.

Medtem ko je osupljivih primerov sakralne arhitekture na pretek, le redki tako drzno preizkušajo meje človeške ustvarjalnosti kot kraji čaščenja, neposredno vpeti v naravo. Postavljeni v jame, vklesani v bazalt ali naslonjeni na robove prepadov, ti edinstveni duhovni prostori pripadajo različnim veram in kulturam. Od templja v Datongu na Kitajskem, ki kljubuje gravitaciji, do ročno vklesane cerkve v Etiopiji – to so resnične arhitekturne čudeže.

Predstavljamo vam 24 najbolj navdihujočih in izjemnih krajev duhovnosti, zlitih z naravo.

1. Cerkev apostola Andreja (Priozerskiy rajon, Rusija)

Le dve uri severno od Sankt Peterburga se na majhnem kamnitem otočku sredi jezera Vuoksa nahaja Cerkev apostola Andreja. Zasnoval jo je Andrej Rotinov, gre pa za rusko pravoslavno cerkev, ki nima rednih maš, a jo je mogoče rezervirati za poroke in druge obrede. Do cerkve vodi most, njeno ime pa izhaja od zaščitnika ribičev.

2. Svetišče Madonna della Corona (Spiazzi, Italija)

Če boste obiskali Verono, ne izpustite obiska svetišča Madonna della Corona, ki je osupljivo umeščeno v skalovje Balda nad reko Adige. Svetišče, zgrajeno leta 1530, je priljubljena romarska točka, odprta vse leto za obiskovalce, ki iščejo mir za meditacijo ali molitev. Čeprav na prvi pogled deluje, kot da dramatično visi z gorske stene, dejansko stoji na naravni skalni polici, kar še poudarja njegovo edinstveno arhitekturno lepoto..

3. Kapela Svetega Križa (Sedona, Arizona)

Ta cerkev, vklesana v rdeče skale Sedone, je nastala po naročilu lokalne kiparke in lastnice posestva Marguerite Brunswig Staude. Navdih za njen nastanek je Staude dobila ob pogledu z na novo zgrajenega Empire State Buildinga. Sprva je načrtovala, da bi cerkev postavila v Budimpešti v sodelovanju z Lloydom Wrightom, sinom slovitega arhitekta Franka Lloyda Wrighta. Vendar je izbruh druge svetovne vojne ustavil projekt. Na koncu se je odločila, da cerkev zgradi v svojem domačem kraju, kjer jo je zasnoval arhitekt August K. Strotz.

4. Cerkev Las Lajas (Ipiales, Nariño, Kolumbija)

Ta cerkev v gotskem slogu je priljubljena romarska točka za kristjane v Južni Ameriki. Zgrajena je bila na kraju, kjer naj bi se prikazala Devica Marija. Po legendi sta mati in njena gluha hči med nevihto našli zavetje pod skalami, ki so štrlele iz hriba. Tam je hči trdila, da sliši, kako jo kliče Jezusova mati, in pokazala proti silhueti, ki jo je osvetljevala strela. Cerkev so zgradili na tem mestu med letoma 1916 in 1949, njen naziv Las Lajas pa v prevodu pomeni “plošče”.

5. Paro Taktsang (dolina Paro, Butan)

Ta tempelj na pečini v Butanu je zgrajen okoli jame, kjer je Guru Padmasambhava (ali Guru Rinpoče) meditiral in učil vadžrajano, obliko tantričnega budizma. Guru Rinpoče ali Padmasambhava je znan po tem, da je vpeljal in utrdil budizem na Tibetu. Je glavni učitelj in božanstvo Njingma šole tibetanskega budizma. Od 11. stoletja naprej so številni tibetanski svetniki obiskovali to sveto mesto, ki leži 900 metrov nad dolino Paro.

6. Tempelj Ad Deir (Petra, Jordanija)

V starodavnem mestu Petra, Jordanija, stoji mogočen tempelj Ad Deir, visok kar 47 metrov. Vklesan je neposredno v rdeč peščenjak in sega v 2. stoletje. Zgradili so ga Nabatejci, kasneje pa so ga v času Bizantinskega cesarstva preuredili v cerkev.

7. Cerkev Göreme (provinca Nevşehir, Turčija)

Cerkev Göreme je rezultat izbruha vulkana Erciyes pred več kot dvema milijonoma let. Pepel in lava sta ustvarila mehke kamnine, ki so jih prebivalci izklesali v cerkve, samostane in hiše. Številne cerkve še danes hranijo obnovljene freske, ki pričajo o bogati zgodovini regije.

8. Felsenkirche (Idar-Oberstein, Nemčija)

Protestantska cerkev Felsenkirche, kar v prevodu pomeni “kamnita cerkev,” je bila zgrajena med letoma 1482 in 1484 na strmi pečini v Idar-Obersteinu. Po legendi naj bi princ cerkev zgradil kot odkup za smrt svojega mlajšega brata, ki ga je v ljubosumju pahnil z gore.

9. Samostan Kipina (Kalarrytes, Grčija)

Samostan Kipina, posvečen Devici Mariji, je skoraj neopazen, saj je popolnoma skrit v skalovje gora Tzoumerka nad reko Kalarytikos. Zgrajen je bil v 13. stoletju z uporabo lokalnega kamna, kar mu omogoča, da se zlije z okolico.

10. Ministerjeva hiša na drevesu (Crossville, Tennessee, ZDA)

Ta edinstvena hiša na drevesu, znana tudi kot Horace Burgess’s Treehouse, je bila visoka 30 metrov in zgrajena na sedmih drevesih. Vsebuje kapelo, ki je imela celo košarkarski obroč. Zgradil jo je Horace Burgess, ki je trdil, da je vizijo zanjo prejel od Boga. Leta 2019 je skrivnostno pogorela.

11. Kapela sv. Mihaela (Aiguilhe, Francija)

Za vzpon do te kapele, zgrajene na 85-metrskem vulkanskem stožcu, je treba prehoditi 268 stopnic, vklesanih v skalo. Kapela, zgrajena leta 969, je posvečena nadangelu Mihaelu, zavetniku gorskih vrhov.

12. Cerkev sv. Jurija (Lalibela, Etiopija)

Najbolj znana med 11 skalno vklesanimi cerkvami v Lalibeli je cerkev sv. Jurija. Izklesana je iz vulkanskega kamna in sega v konec 12. ali začetek 13. stoletja. Po legendi jo je naročil kralj Gebre Mesqel Lalibela, ki je želel poustvariti Jeruzalem.

13. Viseči tempelj (Datong, Kitajska)

Viseči tempelj pri Datongu v kitajski provinci Shanxi je izjemen zaradi svoje lege na prepadni pečini ter zaradi združevanja treh filozofij: konfucianizma, taoizma in budizma. Tempelj, ki sega v leto 491, podpira sistem hrastovih nosilcev, vklesanih v skalo.

14. Solna katedrala Zipaquirá (Bogotá, Kolumbija)

660 metrov pod zemljo, v rovih nekdanje solne jame, stoji ta rimsko-katoliška katedrala, ki vsak teden privabi do 3.000 vernikov. Katedrala ima tri dele, ki simbolizirajo Jezusovo rojstvo, življenje in smrt.

15. Marmorni hribi (Da Nang, Vietnam)

Marmorni hribi so skupina petih apnenčastih in marmornih gričev, ki simbolizirajo pet elementov: zemljo, ogenj, vodo, les in kovino. V njih so številni budistični in hindujski templji ter svetišča, skrita v jamah.

16. Kapela sv. Gildasa (Bretanja, Francija)

Kapela sv. Gildasa stoji pod velikim granitnim previsom ob reki Blavet. Po legendi je irski menih sv. Gildas v 6. stoletju na tem mestu širil krščanstvo. Današnja kapela, zgrajena leta 1837, je poleti odprta za obiskovalce.

17. Samostan Sumela (Trabzon, Turčija)

Grško-pravoslavni samostan v gorah Pontic je bil zgrajen med letoma 375 in 395 v čast Devici Mariji. Čeprav je bil stoletja pomembno versko središče, je danes predvsem turistična atrakcija, ki jo financira turška vlada.

18. Kapela sv. Govan (Pembrokeshire, Wales)

Kapela sv. Govana, zgrajena v 13. ali 14. stoletju, je skrita med pečinami jugozahodne obale Walesa. Legenda pravi, da je irski menih sv. Govan našel zavetje pred pirati, ko se je pečina čudežno odprla in ga skrila.

19. Tempelj Valadier (Marche, Italija)

Tempelj Valadier, zgrajen v 19. stoletju v ustju jame v soteski Frasassi, je delo arhitekta Giuseppeja Valadierja. Neoklasični tempelj, znan tudi kot svetišče Marije iz Frasassija, je izdelan iz belega travertina in prekrit s svinčeno kupolo.

20. Tempelj Kailasa (Maharashtra, Indija)

V kompleksu jam Ellora v Indiji se nahaja tempelj Kailasa, največji monolitni jamski tempelj na svetu, zgrajen v 8. stoletju. Ta hindujski tempelj je bogato okrašen z rezbarijami in kiparskimi mojstrovinami.

21. Tempelj Wat Tham Suea (Kanchanaburi, Tajska)

Wat Tham Suea ali Tempelj tigrove jame se nahaja na hribu v provinci Krabi. Obiskovalci lahko prehodijo več kot 1.200 stopnic, da dosežejo zlatega Budo in uživajo v panoramskem razgledu.

22. Samostan Jvari (Mtskheta, Gruzija)

Samostan Jvari iz 6. stoletja stoji na vrhu hriba nad mestom Mtskheta. Gre za zgodnjekrščansko arhitekturno mojstrovino, ki je od leta 1994 na Unescovem seznamu svetovne dediščine.

23. Santa Cueva de Covadonga (Asturija, Španija)

V naravni jami v gorovju Picos de Europa stoji katoliško svetišče, kjer je po legendi Pelagio zmagal v bitki pri Covadongi. Današnja kapela, dokončana leta 1874, je delo arhitekta Luisa Menéndeza-Pidala.

24. San Pietro Barisano (Matera, Italy)

The ancient city of Matera, Italy, is home to the Church of San Pietro Barisano, the largest rock-hewn church in the region, dating back to the 12th century. The city of Matera has been protected as a UNESCO World Heritage Site since 1993.

Oznake:

Morda vam bo prav tako všeč