Projekt so izvedli na otoku Yakushima in ga poimenovali Sumu, kar pomeni “živeti”, oz. “postati jasen”. S tem so ubesedili bistvo objekta, ki funkcionira v ravnovesju z naravo. Obdajajo ga gore in reka, ki se izliva v bližnji ocean. Objekt je z naravo povezan tudi skozi material; avtorji so se pri izbiri materiala namreč oprli na lokalno cedrovino, ki je močno razširjena na tem otoku.
Čeprav je zasnova minimalistična in tradicionalna, je objekt z osmimi stanovanji poln sodobnih in inovativnih rešitev. Arhitekti so se pri zasnovi ozrli na vpliv micelija, podzemne strukture, ki ob dobrih pogojih filtrira zemljo ter sprošča hranila nazaj v okolico. To zmanjšuje erozijo in pozitivno vpliva na cel ekosistem. Za ta namen so pod temelje zakopali zoglenele hlode, ki z dodatnim ogljikom spodbujajo rast micelija.
Objekt s svojo zasnovo skrbno izkorišča prednosti bljižnjih vodnih virov ter stalnega pretoka zraka. Pri načrtovanju so arhitekti upoštevali obstoječa drevesa in jih dvignili nad raven tal za minimalen poseg v lokacijo.
Notranjost se ponaša s preprostim videzom v lokalnem lesu in ometu, ki vključujeta elemente gozda in obale. Poleg tega se Sumu napaja z obnovljivo energijo in je 100 % izven omrežja. Kompleks za svoje delovanje uporablja sončno energijo in se za ogrevanje opira na lokalna drva.
Fotografije: Tono
Sledite nam