NALAGANJE

Vnesite besedilo za iskanje

Intervju: Boštjan Pavlič, izdelovalec sončnih ur

Intervju: Boštjan Pavlič, izdelovalec sončnih ur

Deli

Pradavno ravnovesje

Simetrija, natančna igra svetlobe in sence, prvinski materiali… Sončne ure so prisotne že nekaj tisočletij, zaradi svojega simbolnega pomena pa še danes pogosto najdejo svoje mesto v krajinskih ureditvah.

KAJ VAS JE VODILO K POKLICU URARJA?

Kot otrok sem pri šolskih urah tehnike spoznaval svoje ročne spretnosti in mehaniko, obrtniško žilico pa sem prejel od svoje družine in okolice – domžalske občine, ki je od nekdaj slovela po obrtništvu in rokodelstvu. Poklic urarja zahteva mirnost, sistematičnost, vztrajnost, urejenost … Tudi sam poosebljam te lastnosti, tako kot ura, ki ima v svojem bistvu skladnost. Vse je brezhibno in na svojem mestu in to je tista čarovnija, ki me pritegne, da še vedno z radostjo opravljam svoje delo. Kot urar, finomehanik, oblikovalec in izdelovalec sončnih ur sem s tem poklicem povezan že več kot 30 let, rokodelstvo mi je bilo položeno tako rekoč v zibko. Izhajam iz obrtniške družine in verjamem, da ni bilo naključje, da sem postal urar.

KAJ SO BILE GLAVNE TOČKE, NA KATERE STE SE OPRLI PRI SNOVANJU SVOJEGA PODJETJA?

Pri odločitvi in snovanju podjetja me je vodila močna vizija, ki je temeljila na znanju in neomajni odločnosti. Želel sem ustvariti nekaj zase, najti svoje poslanstvo, želel sem, da podjetje odraža mojo ustvarjalnost. V sebi negujem zdravo ambicioznost, želim izdelovati nekaj fascinantnega, biti časomerilec preteklosti, sedanjosti in prihodnosti. Ustvarjalen človek mora razmišljati o najnenavadnejših kombinacijah. Iz navidezno zapletene naloge mora ustvariti novo s preprosto rešitvijo. Ustvarjalni problem mora preučiti z več zornih kotov, ga analizirati in prepoznati dejstva z novimi spoznanji. Ko se njegove domneve ujamejo s spoznanji, pride do rešitve.

ZAKAJ SO ZA VAS ZANIMIVE PRAV SONČNE URE?

Prostor s sončno uro pridobi dimenzije vesoljnega ravnovesja. Vse sončne ure nam kažejo gibanje Zemlje okoli Sonca. Zelo preprosto, a tako popolno. Sončne ure so me pritegnile že v mladosti, ko sem jih opazoval na pročeljih hiš in sledil sprehajanju sence po številčnici. So človekov najstarejši, najpopolnejši in najnatančnejši merilni instrument, ki se nikoli ne pokvari.

S KATERIMI MATERIALI NAJRAJE DELATE?

V mojem opusu je mogoče najti marsikateri material, recimo steklo, les, kamen, plemenite kovine … Vedno iščem ravnotežje med navdihom in željo naročnika. Blizu so mi vsi materiali, poudaril pa bi kraški kamen, ki ga uporabljam pri izdelovanju sončnih ur n– sicer izdelujem tudi stenske, namizne, viseče, talne … Kraški kamen obdaja poseben čar, ki v urban prostor vnese kanček prvinskega.

NA KAJ VSE SE OZIRATE, KO SE LOTITE ZASNOVE SONČNE URE V NEKEM PROSTORU?

Sončne ure se postavljajo v prostorsko urejene zunanje ambiente vrtov, ki imajo zadosti površine, oblite s sončno svetlobo. Najpogostejše so horizontalne, najdemo jih v vrtovih in parkih, umaknjene od objektov, ki bi zapirali pot svetlobi. Pri oblikovanju se poleg kotomera, kotnika in libele opiram še na matematične izračune ter preproste začasne markerje in vrv. Material izberem tako, da je v harmoniji z okolico, končni izdelek pa mora dajati občutek simboličnosti. Postavitev sončne ure proti severu oziroma izven dosega senc, ki jih mečejo stavbe ali drevje, zagotavlja, da bo čez dan prejela največ svetlobe. Preveč ornamentov in dodatne opreme opazovalca odvrača, zato uporabljam preproste oblikovne zasnove. Sončna ura naj bi se kot del eksterierja zlila z okolico, zato ne izbiram vsiljivih materialov in oblik.

VAŠA FILOZOFIJA JE PODOBNA SMERNICAM WABI SABI – DA RESNIČNA LEPOTA S STARANJEM NE IZGUBLJA, TEMVEČ PRIDOBIVA NOVE ODTENKE. KJE SE TO ODRAŽA V SVETU URARSTVA?

Resnična lepota skladnosti in dovršena izdelava stenskih, namiznih in žepnih ur iz 18. stoletja dobiva s staranjem večjo vrednost in spoštovanje. Njihovi avtorji so s takratno tehnologijo in znanjem ustvarjali brezčasne umetnine, pomembne še danes. Tudi sam stremim k brezčasnosti.

Ptujska sončna ura je edinstvena v Sloveniji, saj s premerom 15 metrov velja za največjo v Sloveniji. Postavljena in dokončana je bila ob koncu leta 2021. Delo je seveda opravil Boštjan Pavlič, ki deluje pod sloganom “Čas je podoba večnosti, v soncu je moja pot.”

SONČNE URE SPREMLJA PRAV POSEBEN ČAR, O NJIH GOVORITE KOT O PREDMETIH VESOLJNEGA RAVNOVESJA. KAKŠEN POMEN SO IMELE V PRETEKLOSTI?

Prve sončne ure datirajo v leto 1500 pred našim štetjem in so bile najdene v Egiptu. Egipčani so kot izvrstni astronomi in matematiki razumeli gibanje Zemlje in ostalih planetov. Gnomon oziroma kazalec sončne ure je bil v uporabi za astronomska merjenja tudi na Kitajskem, Arabci pa so sončne ure nadgradili in jih prenesli v Evropo, kjer so doživele svoj vrhunec. Sprva je bil človek sam sebi sončna ura, v čemer lahko najdemo izreden simbolni pomen.

KAKŠNA SIMBOLIKA SPREMLJA SONČNE URE?

Ura kot simbol časa in njegovega minevanja opominja na omejeno obdobje, ki ga imamo živa bitja na Zemlji. Tako kot se premika ura, se premika tudi življenje. Minljivih trenutkov ni mogoče zavrteti nazaj z obračanjem urnih kazalcev, zato je pomembno, da se zavedamo njihove vrednosti in čas uporabljamo preudarno. Ob sončnih urah pogosto najdemo latinske pregovore, ki nas opominjajo na to.

Sončna ura v Domžalah.

ALI OBSTAJA NEKI SANJSKI PROJEKT, KI BI SE GA RADI LOTILI?

Nekega dne si želim izdelati sončno uro s premerom tristotih metrov, ki bo združevala svetlobo, vodo in kamen.

KAKŠNI SO NAČRTI ZA PRIHODNOST VAŠE BLAGOVNE ZNAMKE?

Imam še veliko idej, sicer ne vedno velikih, vendar so to ideje, ki lahko ustvarjajo zgodbe in so včasih preneznatne, da bi bile pomembne v danem trenutku. Želim ustvarjati sončne ure – male in velike, steklene, lesene, kamnite ali kovinske. Predvsem pa je tu poudarek na nevsakdanjih zamislih, ki lahko postanejo okras različnim točkam v prostoru – v Sloveniji, Evropi ali kjer koli drugje na našem planetu, kamor sije Sonce. Prepričan sem, da prostor s sončno uro pridobi dimenzije vesoljnegamravnovesja, zato sem z veseljem del tega.

Sončna ura v Frankolovem.



Oznake: