NALAGANJE

Vnesite besedilo za iskanje

Med tradicijo in inovacijo: prenova, ki spoštuje preteklost domačije

Med tradicijo in inovacijo: prenova, ki spoštuje preteklost domačije

Deli

Projekt prenove, ki poudarja čar obstoječe strukture.

Z obsežno in zahtevno prenovo je arhitekturni biro Bricolo e Falsarella Associati vdihnil novo življenje kamniti domačiji, ki se nahaja med zelenimi griči v bližini Gardskega jezera. Ob spoštovanju zgodovine in tradicije stavbe iz 19. stoletja je bila domačija preoblikovana v prijeten in intimen butični resort Corte Renèe. Ključno vprašanje, ki so si ga zastavili arhitekti, je bilo: kako v strukturo umestiti nove elemente – vključno z dostopnim stolpom, dodatnimi odprtinami v izvirnih zidovih, predelnimi stenami, stopnišči, pohištvom in sodobnimi funkcionalnostmi – ne da bi pri tem izgubili čar in ravnovesje med zgodovinsko avtentičnostjo in sodobnim oblikovanjem? Rešitev so našli v konceptu “naravne nepopolnosti” novih elementov, ki se harmonično prepletajo s starimi.

Projekt je bil izveden v dveh fazah. Prva faza je vključila konservatorsko prenovo obstoječe strukture, nato pa so bili dodani novi funkcionalni elementi, ki stavbo prilagajajo njenemu novemu namenu. Pri tem so arhitekti namenoma ohranili materialne nepopolnosti in grobe površinske obdelave, ki razkrivajo sam proces gradnje.

Posebna pozornost je bila namenjena odprtinam na obeh stavbah – od oken in vrat do novih prebojev ter notranjih lokov. Za vsako odprtino so bila postavljena specifična pravila, pri čemer so nekatera izvirna okna preoblikovali v vrata in obratno. Vse odprtine so bile skrbno usklajene z železnimi okvirji, namernimi odkruški, roletami in sodobnimi senčili.

Minimalistične oblike odprtin so zahtevale natančno premišljeno umetno osvetlitev, ki jo je zasnovalo podjetje Qu. Rezultat je osvetlitveni koncept, ki se popolnoma zlije z arhitekturo in notranjostjo prostorov ter ustvarja topel in prijeten ambient. Svetloba ni le funkcionalna, temveč stavbi dodaja psihološko dimenzijo, s katero vanjo vnaša človeško prisotnost.

Osvetlitev v dialogu s preteklostjo

Poleg diskretne zasnove je bil eden izmed ključnih razlogov za izbiro majhnih svetil Qu njihova sposobnost vzpostavljanja dialoga z črnimi železnimi elementi projekta, ne da bi prevladovala nad celostno zasnovo. Osvetlitev tako subtilno in elegantno povezuje obstoječe in nove elemente prostora.

V sodelovanju z arhitekturnim birojem Bricolo + Falsarella je Qu razvil inovativna svetila, ki izstopajo po svoji unikatnosti. Med njimi so linearni sistemi, vgrajeni v kocke iz pranega betona, ter svetila, diskretno skrita v pohištvo in stene. Med izdelki, ki jih je podjetje Qu dobavilo za projekt, so Dorotea, Penelope Flex, Dress Me P in Rocchetto P.

Dorotea je elegantna viseča svetilka, ki jo je zasnoval Massimo Dei iz Studia 63. Ima aluminijasto ohišje in visoko barvno reprodukcijo LED svetlobe. Penelope Flex je nastavljiva mini bralna svetilka, medtem ko je Dress Me P minimalistični sistem točkovne osvetlitve, ki sta ga oblikovala Chiara Frigerio in Andrea Roscini, ustanovitelja studia 23 Bassi Studio di Architettura. Rocchetto P pa je nastavljiv reflektor, primeren za stropno ali stensko montažo.

Usklajenost svetlobe, arhitekture in tradicije je kulminirala v projektu, kjer se vsi elementi povezujejo v celovito pripoved, ki spoštuje preteklost, a hkrati sprejema sodobnost.

Arhitekti: Bricolo e Falsarella Associati (Italija)
Lokacija: Castelnuovo del Garda, Verona (Italija)
Leto izvedbe: 2024
Površina: 2.400 m²
Dobavitelji: Qu (www.qu-lighting.com)
Foto: Pietro Savorelli (Italija)

Oznake:

Morda vam bo prav tako všeč