V zadnjem času se dogaja prava revolucija v spreminjanju našega načina razmišljanja o prostorih, tako domačih kot drugih. Osredotoča se na zamisel, da bi morali v interjerjih posnemati elemente narave, s čimer bi na več ravneh izboljšali svoje življenje – to potrjujejo tudi mnoge študije, ki izpostavljenost naravi povezujejo z boljšim duševnim zdravjem, zmanjševanjem stresa, večjo osredotočenostjo in boljšo imunostjo.
Biofilna zasnova sega v zgodnja osemdeseta leta, ko je biolog Edward O. Wilson predstavil svojo teorijo biofilije, s katero je utemeljeval, da imamo ljudje prirojeno biološko naklonjenost k naravnemu svetu. Ta tip oblikovanja je v današnjem času vse pomembnejši – ker ljudje preživimo 90 odstotkov svojega časa v zaprtih prostorih, naj bi vanje na takšen in drugačni način pripeljali naravo.
‘Preučuj naravo, ljubi naravo, ostani blizu narave. Nikoli te ne bo razočarala.’ – Frank Lloyd Wright
NARAVA V PROSTORU
Biofilno oblikovanje v interjer prinaša naravne elemente. Sem spadajo premišljeno umeščena okna za čim več naravne svetlobe, zelene ali žive stene, poraščene z rastlinjem, prisotnost vode v obliki namiznih fontan in drugih dekoracij. Najpreprosteje pripeljemo naravo v interjer z rastlinami. Majhne, velike, listnate, iglaste, zelene, barvne, preproste, zahtevne, olesenele in vitičaste – izbira je neomejena, a jo pogojujejo volja, finančni vložek, znanje in čas, ki ga želimo nameniti zelenim sostanovalkam. Najlažje začnemo tako, da povprašamo, ali nam je kdo pripravljen podariti kakšen potaknjenec. Preproste začetne rastline so različne vrste potosov, tradeskancij in zelenčic, pa tudi raznovrstni kaktusi in sukulente. Zelenje je tudi v pisarnah danes že nekaj vsakdanjega, saj delo z zasloni utruja oči, zelena barva pa jih sprošča. Žive zelene stene v poslovnih prostorih so tako pogoste, da danes veljajo za oblikovalski kliše.
POSNEMANJE NARAVNIH VZORCEV
Biomimikrija je proces posnemanja vzorcev in oblik, ki so prisotni v naravi. Krivulje, fraktali, geometrijske oblike – ko ustvarjamo prostor s pridihom naravnega, nam je lahko v navdih vse organsko in nepopolno. Izberimo kos dekorja asimetrične oblike, danes so posebej priljubljena takšna ogledala, ali preprogo z valovitimi stranicami, ki spominjajo na razburkano morje. Na stene obesimo slike in fotografije, povezane z naravo, in uporabimo senčila za svetila, ki ustvarjajo sence, podobne gozdnim.
NARAVNI MATERIALI
Les, kamen, glina, juta, bombaž in lan so nekateri od materialov, po katerih posegajo biofilni oblikovalci. Ti prvinski, surovi materiali sčasoma razvijejo patino, kar kaže na naravno napredovanje starosti. Od narave ne pričakujmo popolnosti, saj je njen čar prav v asimetriji in drobnih neenakostih, ki naznanjajo živost. Raziskave kažejo, da so organski materiali v umetnosti, arhitekturi in krajini priljubljenejši od popolnih ter umetnih, in da lahko izpostavljenost naturalističnim arhitekturnim prostorom ugodno vpliva na naše psihološko stanje. V takih grajenih okoljih se navadno počutimo manj pod stresom, smo bolj sproščeni in osredotočeni. Naravne materiale lahko vnesemo v vsak vidik doma, vse od začetnih faz gradnje do končnega dekoriranja. Talne in stenske obloge, pohištvo, hišni tekstil, posodje iz divje gline … možnosti je neskončno.
SVETLOBA
Upoštevanje in poudarjanje naravne svetlobe v prostoru je temeljno načelo biofilnega oblikovanja. Kadar je osončenost nezadostna, poiščemo rešitve v razpršeni umetni osvetlitvi, ki imitira zunanjo, pomagamo pa si lahko tudi s premišljeno umestitvijo ogledal. Takšne ukane pomagajo zapolniti svetlobne vrzeli in poustvariti dinamično svetlobo, ki jo sicer doživljamo na prostem.
Trije biofilni nasveti:
Besedilo: Neža Pečan
Fotografije: Unsplash, Pinterest
Sledite nam