Toplotna črpalka velja za ključno tehnologijo za doseganje podnebnih ciljev v gradbenem sektorju. Evropska politika vse sedanje in prihodnje predpise ter ukrepe financiranja v gradbenem sektorju usmerja k temu cilju. Mednarodna energetska kriza leta 2022 je sprožila nenadni razcvet nove gradnje in posodabljanja objektov. V Nemčiji je bilo prodanih 236.000 toplotnih črpalk, kar je za 53 odstotkov več kot leta 2021. Ta številka bi bila še višja, če bi proizvodnja dohajala povpraševanje. Namesto tega so nastajale in včasih še vedno nastanejo večmesečne čakalne dobe.
87 odstotkov vseh prodanih modelov toplotnih črpalk kot vir toplote uporablja okoliški zrak, zato se imenujejo toplotne črpalke zrak-voda. Preostalih 13 odstotkov so toplotne črpalke na podzemno vodo in predvsem sistemi, povezani z zemljo, tako imenovane toplotne črpalke medij – voda. Čeprav so ti sistemi načeloma energetsko učinkovitejši od sistemov, ki delujejo na zrak, so stroški nakupa več tisoč evrov višji.
To pa zato, ker je izkoriščanje zemlje kot vira toplote bolj zapleteno od izkoriščanja okoliškega zraka. Medtem ko je za uporabo zemeljskih kolektorjev potrebna dovolj velika nezazidana (vrtna) parcela, morajo vrtine za zemeljske sonde odobriti pristojni organi – če so geotermalne vrtine v vašem območju sploh dovoljene.
Toplotne črpalke zrak-voda je mogoče namestiti zunaj ali znotraj stavbe na razmeroma preprost način in brez dodatnih dovoljenj. Pri zunanji namestitvi je treba pri izbiri izdelka in lokacije predvsem zagotoviti, da emisije zvoka v zraku, ki nastajajo ob uporabi te tehnologije, ne bodo motile drugih stanovalcev ali sosedov – v nasprotnem primeru so pravni spori neizogibni, zlasti v primeru stavb, ki so zelo blizu. Da bi se temu izognili, morate upoštevati najmanj dovoljene mejne vrednosti emisij hrupa, ki jih določajo predpisi.
Nasvet: pri občutljivih sosedih so priporočljivi dodatni ukrepi, kot so dober zastor proti radovednim pogledom, vklapljanje ‘nočnega kroga’, ki zmanjšuje hrup, in poseben zvočnoizolacijski pokrov, ki ga je mogoče namestiti tudi naknadno. Poleg tega mora biti mesto namestitve tehnično primerno, pri tem pa moramo biti pozorni na primer na prosti pretok zrak in smer vetra. Pri modelih toplotnih črpalk, ki delujejo z naravnim in okolju prijaznim hladilnim sredstvom propanom, je treba upoštevati predpisano varnostno razdaljo. Prav tako je zelo pomembno, da skrbno načrtujete in izvedete odvajanje ter izpiranje kondenzacijske in odpadne vode, da bi se izognili motnjam v delovanju in zamrzovanju pozimi. Strokovno načrtovan sistem vključuje tudi skrbno načrtovanje vira toplote in moči gretja toplotne črpalke. Zaradi učinkovitosti, stroškov in udobja moč gretja ne sme biti niti prevelika niti premajhna. Slednje je usodno zlasti pri geotermalnih sistemih, saj je to pozneje nemogoče popraviti. Zaradi tega je nepogrešljiv izračun ogrevalne obremenitve po posameznih prostorih in določitev potrebne izhodne toplote tople vode ter dovolj velikega volumna zalogovnika.
Strokovnjak mora tudi preveriti, ali je vgradnja hranilnika tople vode potrebna ali smiselna. Ta po eni strani omogoča pospešen postopek ogrevanja med delovanjem toplotne črpalke, dodatno shranjevanje toplote, če so na voljo presežki sončne energije in premostitev morebitnih izpadov dobavitelja električne energije. Po drugi strani pa morate tudi pri zelo dobro toplotno izoliranih modelih računati na dodatne stroške naložbe in redne toplotne izgube skozi površino hranilnika.
Prednost imajo toplotne črpalke z visokim razredom energetske učinkovitosti, ki je zavedena na energijski nalepki, in modeli z regulacijo moči (inverter tehnologija). Ti delujejo bolj ekonomično, saj lahko po eni strani do določene mere prilagajajo moč ogrevanja ustreznim potrebam in po možnosti ogrevanje zmanjšajo. Po drugi strani pa je pri delni obremenitvi pogosto tudi učinkovitost nekoliko višja. V kombinaciji s fotonapetostnim sistemom je koristno tudi to, da lahko toplotna črpalka deluje dlje in ne izključno pri polni moči, če imamo na voljo samo omejeno količino sončne energije. Daljše faze delovanja ne bodo koristile le naši denarnici, temveč so boljše tudi za življenjsko dobo izdelka.
Namestitev toplotne črpalke z mislijo na prihodnost mora vključevati tehnično možnost izkoriščanja lastne fotonapetostne električne energije in nizkocenovne električne energije iz omrežja, ki prihaja iz različnih virov.
To, ali je model primeren za uporabo v pametnih omrežjih in ima ustrezen komunikacijski vmesnik, je razvidno z oznake ‘Smart Grid Ready’ (SG-Ready).
Sledite nam