Arheološka izkopavanja pred začetkom gradnje večnamenskega kompleksa Emonika so ponudila pomemben uvid v zgodovino antične Emone in ponovno dokazala, da gradbena dela v Ljubljani pogosto razkrivajo presenetljive zgodovinske najdbe. Na lokaciji, kjer bo stal kompleks, so arheologi odkrili zanimive najdbe, ki pričajo o življenju v stari Emoni. Emonika, katere investitor je družba Mendota Invest, v lasti skupine OTP, bo sicer združevala nakupovalno središče, poslovne prostore, stanovanja in dva hotela.
Arheološke najdbe z območja Emonike bodo v Zakladnici Mestnega muzeja Ljubljana razstavljene vse do konca maja. Razstava prikazuje predmete, najdene v rimskih grobovih, kot so posodje, balzamariji in žare, oljenke in nakit, ter drugi artefakti, ki so po prepričanjih starih Rimljanov pokojnike pospremili na njihovi poti v onstranstvo. Sočasno bo potekala tudi razstava fotografij arheoloških izkopavanj na Krakovskem nasipu.
Blaž Peršin, direktor Muzeja in galerij mesta Ljubljane je uvodoma nagovoril zbrane: »Razstava v kleti Mestnega muzeja, kjer običajno prikazujemo nova arheološka odkritja v Ljubljani, je posebna prav zaradi pomembnega sodelovanja z investitorjem projekta Emonika, podjetjem Mendota Invest. Redko se zgodi, da investitorji pristopijo k prikazu dediščine na tako simbolen in angažiran način. Že ime samega projekta, Emonika, govori o povezavi z našo pomembno antično dediščino. Zelo nas veseli, da smo naše arheološke raziskave nadgradili s sodelovanjem pri tem pomembnem projektu za Ljubljano in Slovenijo, ter bomo skupaj s snovalci Emonike sodelovali pri prikazu tega pomembnega dela naše zgodovine tudi v prihodnje.«
Razstava Nova rimska odkritja pod Emoniko bo osvetlila tudi neverjetne povezave med antično predhodnico Ljubljane in nekaterimi rimskimi mesti: »Ko smo projekt poimenovali po Emoni, se nismo v celoti zavedali globoke in pomembne povezave s preteklostjo tega mesta. Veseli nas, da smo del te pomembne razstave, ki poudarja tesno povezavo med rimskimi časi in projektom Emonika, ki bo preoblikoval središče Ljubljane,« je ob otvoritvi razstave poudaril Pál Forgács, generalni direktor Mendote Invest, v lasti skupine OTP. »Poleg vseh izjemnih najdb naj omenim zanimiv podatek, ki ga trenutno raziskujemo. In sicer naj bi bil enak uhan, kot smo ga našli pri izkopavanjih pod Emoniko, pred kratkim odkrit tudi v Budimpešti. Možno je, da sta oba uhana delo istega obrtnika ali izdelovalca. Če je temu res tako, je to čudovit dokaz, kako sta bili mesti Ljubljana in Budimpešta povezani že v antičnih časih – kulturne, gospodarske in družbene vezi so nas povezovale skozi zgodovino,« je še dodal Forgács.
Matej Draksler, vodja arheološke raziskave na gradbišču Emonike pojasnjuje: »Arheološka izkopavanja so razkrila še neraziskan del severnega emonskega grobišča ter stransko cesto, ki je peljala od glavne proti vzhodu in ob njej temelje pokopališkega objekta z manjšim, doslej še neznanim rimskim grobiščem. Zanimivo je odkritje sledov emonske zemljiške razdelitve, ki doslej kljub intenzivnim raziskavam še niso bili najdeni. Na območju arheoloških raziskav je bilo odkritih 228 žganih in skeletnih grobov, ki sodijo v obdobje od 1. do 4. stoletja našega štetja. Rimljani so verjeli, da njihove duše živijo naprej tudi v posmrtnem življenju. Zato so skupaj s pokojnikom pokopali različne predmete, ki bi jih morda potreboval v onstranstvu: oblačila, redko orožje, orodje, svetilke (oljenke), posodje, denar, toaletne potrebščine, nakit, dišave, hrano in pijačo.«
Vse poti vodijo v Emoniko
»Danes odpiramo razstavo predmetov, odkritih pri arheoloških raziskavah na gradbišču večnamenskega kompleksa, ki nosi ime Emonika – ime, izpeljano iz imena rimskega mesta Emona. Antično mesto je imelo vse civilizacijske pridobitve tistega časa: javna kopališča, glavni trg z upravnimi zgradbami, kjer se je odvijalo politično življenje, vodovod, kanalizacijski sistem, trdno grajene, delno ogrevane hiše. Med razstavljenimi predmeti izpostavljam nakit: zlate uhane, zapestnice, ogrlico, prstan. Na ogled je tudi nekaj izjemnih steklenih posod ter številne keramične, med katerimi imajo posebno mesto oljenke. Izstopa povsem ohranjena oljenka s podobo gladiatorja, kar je za Emono redkost. Posebej me veseli, da Emona, 2000 let stara predhodnica današnje Ljubljane, ostaja povezana z in relevantna za sodobnost, tudi skozi tovrstne projekte,« pojasnjuje dr. Bernarda Županek, muzejska svetnica in kustosinja za antiko v Mestnem muzeju Ljubljana.
Najdbe z gradbišča Emonike bodo sočasno predstavljene v sklopu dveh razstav – v zakladnici Mestnega muzeja Ljubljana bodo za ogled na voljo izbrane arheološke najdbe, med tem pa bo na Krakovskem nasipu fotografska razstava arheoloških izkopavanj in ključnih najdb. Razstavi sta rezultat sodelovanja družbe Mendota Invest, Muzeja in galerij mesta Ljubljane, Turizma Ljubljana in Skupine Stik.
Sledite nam